Julie Henriksen
Af

Julie Henriksen

Jeg er 26 år gammel og læser til dagligt statskundskab på Århus Universitet. Dette semester er jeg taget på udveksling til Lyon i Frankrig, hvor jeg skal studere på Sciences Po.

Jeg er nu kommet hjem til Danmark, og mit udvekslingsophold i Lyon er officielt slut.

December stod på mange eksamener, både mundtlige og skriftlige. Modsat universitetet i Danmark er de skriftlige opgaver ikke så lange. Til gengæld er fagene kun 5 ECTS-point, så jeg havde i alt 8 eksamener, da nogle fag både indebærer en gruppefremlæggelse og en test.

På trods af de mange eksamener har der alligevel været tid til at nyde den sidste tid. Lyon har hvert år en stor lysfestival, hvor mange af monumenterne og kulturelle bygninger bliver brugt til store lysshow. Hvis man planlægger et besøg til Lyon om vinteren, kan det helt klart anbefales at time det med festivalen.

Derudover har december stået på en masse julehygge med julemarkeder i både Lyon og Geneva, Tivoli og julefrokost med de andre danskere fra Aarhus Universitet, som jeg har tilbragt en del tid med under mit ophold.

Alt i alt kan jeg kun anbefale andre at tage på udveksling. Det er en fantastisk mulighed for at få en masse oplevelser, samtidig med at man får et afbræk fra de sædvanlige studierammer i Danmark. Til sidst vil jeg gerne sige mange tak til Middelfart Sparekasse for at gøre denne tur mulig.

Skriv en kommentar